W wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. HENRYK JAN BEDNARSKI – naukowiec, polityk, publicysta, działacz społeczny.
Henryk Bednarski urodził się w 1934 roku w mazowieckiej wsi Małkini Górnej. Wybrał misję nauczyciela na swoją życiową drogę. Pierwsze doświadczenia zdobywał w Toruniu. Już jako nauczyciel po toruńskim studium nauczycielskim, kontynuował naukę i ukończył studia pedagogiczne na uczelni gdańskiej. Został socjologiem, specjalizującym się w problematyce socjologii wsi.
Przez wiele lat działał w Bydgoskim Towarzystwie Naukowym, był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej, dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Nauk Społecznych. Zdobywał kolejne stopnie naukowe – w 1971 roku doktora nauk humanistycznych, po pięciu latach habilitację i w 1984 roku – tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego…
Związany z różnymi organami państwa w dziedzinie edukacji i oświaty był autorem ponad 100 rozpraw naukowych i publicystycznych z zakresu funkcjonowania współczesnych rodzin wiejskich, sytuacji i społecznej roli kobiet rolniczek, aspiracji zawodowych uczniów szkół rolniczych, roli inteligencji na wsi.
W latach 1987–1989 pełnił funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Zbigniewa Messnera.
Od zawsze związany był z lewicą. Działał społecznie na rzecz młodzieży wiejskiej, m.in. w Związku Młodzieży Wiejskiej w powiecie tucholskim. W latach 1963–1969 był przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Należał do PZPR, w latach 1980-1983 był I sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy, a następnie – do 1987 – sekretarzem KC PZPR.
Prof. Henryka Bednarskiego doceniano jako polityka-humanistę, którego cechowała skromność, wysoka osobista kultura i gruntowna wiedza.
Mieszkał przez wiele lat w Warszawie, skąd wspierał jako wykładowca i administrator kilka uczelni prywatnych, m.in. w Łowiczu i Rykach.
Był też wieloletnim i ostatnim prezesem Zarządu Głównego TPP-R. Działał również w Społecznym Towarzystwie Polska–Ukraina, do końca swych dni jako honorowy przewodniczący Zarządu Głównego.
Po chorobie i na emerytalny odpoczynek powrócił do Bydgoszczy, gdzie zamieszkał w swoim rodzinnym domu na Miedzyniu.
Ze smutkiem żegnamy szanowanego, znanego bydgoszczanina, związanego z historią i rozwojem Kujaw i Pomorza. Docenionego najwyższymi odznaczeniami, w tym Krzyżami – Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego przekazujemy w imieniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy.
Cześć Jego Pamięci!
Uroczystości pogrzebowe prof. Henryka Bednarskiego rozpoczną się w piątek, 3 listopada 2023 r. o godzinie 10.00 w kaplicy Cmentarza przy ul. Tańskich w Bydgoszczy-Prądach.