11 Listopada stało się wielką datą dobrze już kojarzoną z odzyskaniem niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli i zmazania naszej Ojczyzny z map świata. Dziś mówiąc o Niepodległej myślimy jednocześnie o Ojczyźnie otwartej, obecnej w Europie i świecie, nowoczesnej, prowadzącej swój naród ku sukcesom a nie kolejnym tragediom.
Wojenne wydarzenia w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie każą zachowywać ostrożność i mądrość decyzji u naszych rządzących. Nie służą temu wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o „niemieckości” „zewnętrznej partii” Koalicji Obywatelskiej. Polska Lewica tegoroczne obchody 11 Listopada przeżywa radośnie, ciesząc się z faktu podpisania w przeddzień narodowego święta umowy koalicyjnej ugrupowań demokratycznej opozycji. Jesteśmy gotowi do przejęcia odpowiedzialności za nasz kraj i naprawiania skutków rządów PiS.
W wielu kujawsko-pomorskich miastach i powiatach działacze Nowej Lewicy obecni byli w miejscach pamięci narodowej, składając wieńce i wiązanki kwiatów na cześć bohaterów, którzy zapłacili cenę najwyższą za wolność Ojczyzny. Hołd im i chwała oraz wieczna pamięć!
BYDGOSZCZ
11 Listopada miejskie uroczystości obchodów narodowego święta odbywały się pod pomnikiem
marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomnik stosunkowo młody, odsłonięty w przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, usytuowany przed Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Dzieło nawiązuje do stojącego w tym miejscu pomnika Piłsudskiego, który został odsłonięty 14 sierpnia 1931 r. i zburzony przez hitlerowców na początku drugiej wojny. W gmachu dzisiejszego IWSZ w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych dla Podoficerów. Ze składek słuchaczy tej szkoły powstał pierwszy pomnik marszałka, którego autorką była Olga Niewska.
fot.. Monika Pociot
Dzisiejszy pomnik to popiersie z brązu umieszczone na cokole przypominające pierwowzór. Autorem jest Gracjan Kaja. Na cokole wykonanym z betonu, który obłożono płytami piaskowca, zachowano dawną treść napisu: "Wodzowi narodu, wcieleniu polskiego bohaterstwa, Józefowi Piłsudskiemu – w hołdzie podchorążowie 1931".
W delegacji Nowej Lewicy kwiaty u stóp pomnika złożyli: Zbigniew Welenc sekretarz wojewódzki, Michał Wysocki współprzewodniczący Rady Miejskiej NL w Bydgoszczy oraz Magdalena Durczak – wiceprzewodnicząca tej Rady.
Drugi bydgoski współprzewodniczący Rady Miejskiej NL w Bydgoszczy i zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz, właśnie w siedzibie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, świętował 11 Listopada razem z gen. dyw. Arturem Kępczyńskim, oficerami, żołnierzami i pracownikami. Podczas podniosłej uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia najlepszym żołnierzom i pracownikom cywilnym Inspektoratu.
fot. Robert Sawicki
W przededniu Narodowego Święta w Szkole Podstawowej nr 45 w Bydgoszczy im. Kanału Bydgoskiego 105 rocznicę uczcili apelem jej uczniowie i nauczyciele.
Wspólnie z nimi był poseł mijającej kadencji Sejmu Jan Szopiński. W artystycznej formie wspominano bohaterstwo minionych pokoleń, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
Posła wyróżniono tytułem „Przyjaciel Szkoły”.
NAKŁO NAD NOTECIĄ
Uroczysty przebieg miały obchody listopadowego święta w Nakle nad Notecią. Po mszy za Ojczyznę, główne uroczystości zorganizowano na nakielskim Rynku u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Przemówienie wygłosił burmistrz Nakła Sławomir Napierała, straż honorową zaciągnęli żołnierz 1. Batalionu Logistycznego Ziemi Nakielskiej. Oddana została salwa honorowa. Delegacje grup zawodowych, samorządowych i organizacji nakielskich złożyły kwiaty pod pomnikiem. W imieniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy uczynił to współprzewodniczący Piotr Hemmerling, w towarzystwie nakielskich działaczy Nowej Lewicy – Małgorzaty Rucińskiej, Bernarda Kończaka i Zbigniewa Boczana.
TORUŃ
Działacze Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami miasta. W delegacji, składającej kwiaty pod miejscami pamięci w Toruniu byli: współprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy – Kazimiera Janiszewska i Przemysław Specjalski oraz sekretarz powiatowy NL Dominik Cyryl Stajnbart. Byli też współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkie Nowej Lewicy, torunianin Jacek Warczygłowa i członek RW NL Piotr Wiznerowicz.
GRUDZIĄDZ
Delegacja Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Grudziądzu, ze współprzewodniczącym Rady Rafałem Heidkiem, wzięła udział w uroczystościach z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i złożyła kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku.
MOGILNO
105. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano także w Mogilnie, składając kwiaty w miejscach pamięci o lokalnych bohaterach. W delegacji Nowej Lewicy – Tatiana Urban szefowa miejskich struktur partii i członkini Rady Krajowej NL oraz Justyna Niedziela.
WŁOCŁAWEK
Z tradycyjnym rozmachem świętowano we Włocławku. Uroczystości rozpoczęły się na Placu Wolności przy Pomniku Żołnierza Polskiego, gdzie odegrano hymn państwowy i hejnał Włocławka. Wystąpiły orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych i chór Canto. Po okolicznościowym wystąpieniu prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego, uczestnicy uroczystości przemaszerowali przez miasto niosąc 100-metrowa flagę biało-czerwoną. W Bazylice Katedralnej odprawiono mszę za Ojczyznę. Władze miasta, radni Lewicy, senator Krzysztof Kukucki, reprezentanci organizacji społecznych, samorządowych, wojskowych, złożyli kwiaty pod Pomnikiem.
Opr. nim, 11 listopada 2023 r.