Przywoływana niejednokrotnie lewicowa wrażliwość emanuje z wielu zadań programowych partii. Z niczym jednak nie wiąże się bardziej niż z misją pracowników socjalnych. To z szacunku dla nich ustanowiono 21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego. Nie jest przypadkiem, że tego dnia obchodzimy także Dzień życzliwości i pozdrowień.
„Tak silny jest łańcuch, jak jego najsłabsze ogniwo”, tak silne jest społeczeństwo, jak potrafi najsłabszym podać dłoń, uczynić ich cierpienie znośniejszym, pomóc, kiedy życie przerasta możliwości. Wtedy miarą człowieczeństwa staje się drugi człowiek. Czasem sam z siebie, a czasem wybierając przesłanie dla swojej pracy, zawodu, wykonywanego z poświeceniem.
Kiedy społeczeństwo przeżywa trudne okresy, targane kryzysami bezdomności, bezrobocia, psychicznymi, niepełnosprawności – wtedy ludzie spod znaku opieki społecznej stają się bezcenni. Tylko nie zawsze doceniani. Także w postaci ekwiwalentu wynagrodzenia.
Zmieniamy dziś Polskę, a lewicowe postulaty mają szanse na urealnienie wraz z udziałem lewicy we współrządzeniu krajem. Pamiętamy o pracownikach socjalnych gdziekolwiek pełnią swoją misję – w jednostkach Ośrodków Pomocy Społecznej i Centrów Wspomagania Rodziny czy pracując dla organizacji pozarządowych.
Dziś składamy najlepsze życzenia, by pasja pomagania znalazła należyte wsparcie w uznaniu otoczenia, przełożonych, rządzących. By praca dawała widoczne efekty i przynosiła satysfakcję. By służyło zdrowie i pomyślność we własnych rodzinach. Szczególne życzenia i podziękowania składamy członkom Nowej Lewicy, którzy z wielkim zaangażowaniem pełnią swoje obowiązki pracownika socjalnego na co dzień.
Z wyrazami szacunku
Współprzewodniczący
Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej
Nowej Lewicy
Piotr Hemmerling
Jacek Warczygłowa
Bydgoszcz, 21 listopada 2023 r.