17 września, to kolejna data zapisana w zbiorowej pamięci Polaków, data znacząca w historii II wojny światowej. Agresja Związku Radzieckiego na Polskę była konsekwencją jego porozumień z III Rzeszą, zwanych Paktem Ribbentrop–Mołotow. Skutkiem działań dwóch totalitaryzmów był podział Europy i cierpienia Polaków przez długie lata. 17 września ustanowiono także Dniem Sybiraka, upamiętniając rozpoczętą wkroczeniem Armii Czerwonej na tereny wschodniej Polski, falę masowych deportacji obywateli polskich na Syberię…
Podniosły charakter miały uroczystości 17 września w Bydgoszczy i Włocławku.
Do licznie zebranych mieszkańców obu miast – w Bydgoszczy na Starym Rynku, we Włocławku – przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Parku im. Władysława Łokietka, przemawiający skierowali słowa refleksji nad tragiczną przeszłością naszego kraju i ceną wolności, o którą trzeba ciągle zabiegać. Zwłaszcza teraz, gdy żyjemy w świecie wielu zagrożeń dla bezpieczeństwa.
Wieńce i znicze składane pod pomnikami to hołd wyrażany bohaterom, którzy, choć w obliczu niewyobrażalnych trudności, nigdy nie stracili wiary w wolną Polskę. Ich odwaga i poświęcenie pozostają wiecznym źródłem inspiracji. Nie możemy pozwolić, aby te tragiczne lekcje historii zostały zapomniane. Musimy je przekazywać kolejnym pokoleniom, by zrozumiały…
Obchody Dnia Sybiraka są także przypomnieniem o wartości pokoju. O tym, jak łatwo można stracić niezależność i jak ważna jest solidarność i pamięć o przeszłości, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.
Dzień Sybiraka łączy się z bolesnymi wspomnieniami, ale także z dumą i chwałą dla tych, którzy przetrwali zesłanie, którzy poświęcili swoje życie za Polskę. Ich nieliczne już grono zasiadło na honorowych miejscach bydgoskiej uroczystości. Organizacja Związku Sybiraków w Bydgoszczy, obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia. Dla nich i bydgoskiej młodzieży 17 września jest i będzie przypominaniem o tym, jak wielką cenę Polacy płacili za swoją niepodległość.
W Bydgoszczy przemówienie wygłosił Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta miasta i lider Nowej Lewicy. We Włocławku – Krzysztof Kukucki – prezydent miasta i lider miejskiej Nowej Lewicy. Tam także wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli senator RP z Lewicy Stanisław Pawlak i w imieniu władz rządowych w województwie – Piotr Hemmerling I wicewojewoda kujawsko-pomorski i lider Nowej Lewicy w regionie. Pod pomnikiem hołd bohaterom złożyła także delegacja Klubu Radnych Lewicy we Włocławku.
Opr. nim, 17 września 2024 r.