Klub Radnych Nowej Lewicy na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami lokalnych mediów przedstawił 67 propozycji do budżetu Miasta Włocławka na 2025 rok. Konferencję prowadziła przewodnicząca Klubu – Joanna Hofman-Kupisz.
Radni zebrali wszystkie postulaty inwestycyjne – małe i większe projekty, które zgłaszali mieszkańcy w poszczególnych okręgach wyborczych. Ich realizacja miałaby przyczynić się do poprawy warunków życia na osiedlach i w poszczególnych środowiskach. Niektóre projekty zostały powtórzone, bo radni lewicy konsekwentnie zabiegają o nie od kilku lat. Wiele jest zupełnie nowych, zgłaszanych np. w czasie kampanii wyborczej do samorządu w br. Od stycznia przyszłego roku ma wejść w życie nowa ustawa o dochodach samorządów terenowych, być może dodatkowe środki na finansowanie działalności samorządu uda się przeznaczyć na oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.
O takich najpotrzebniejszych mówili podczas konferencji radni Elżbietą Rutkowska, Wanda Muszalik czy Szymon Szewczyk.
Spośród listy 67 propozycji wysłanych przez radnych do prezydenta miasta Krzysztofa Kukuckiego, uwagę zwracają takie, jak wspieranie i tworzenie nowych centrów międzypokoleniowych, poprawa warunków życia w blokach komunalnych, budowa infrastruktury do rekreacji, ścieżek rowerowych, sali gimnastycznej na Zawiślu, lodowiska przy Zespole Szkół Samochodowych, boisk do koszykówki na każdym osiedlu, mini targowiska, remonty ulic, rozjazdów, rond, tuneli pieszo-rowerowych i tworzenie nowych terenów zielonych.
Projekt budżetu miasta musi być złożony do 15 listopada, radni zatem zdążyli ze swoim udziałem w jego konstruowaniu,
Warto jeszcze dodać, że cała społeczność miasta bardzo się zaaktywizowała i uczestniczy w projektowaniu otoczenia swojej codzienności. Zaproszeni do udziału w wykorzystaniu środków z budżetu obywatelskiego (BO), do 30 września zgłosili 87 propozycji. Pewnie nie wszystkie mają szanse na realizację, ale władze samorządowe miasta widzą jak na dłoni, jaki miałby być Włocławek z marzeń mieszkańców.
Wiele spośród projektów do BO jest autorstwa młodych ludzi – włocławskich uczniów i studentów. Wśród zgłoszonych propozycji najwięcej jest projektów rekreacyjnych i takich, które mają zwiększyć walory turystyczne miasta. Sporo zgłoszeń dotyczy organizacji wydarzeń artystycznych i tworzenia stref zielonych. Prawie przez cały listopad będzie można głosować wybierając najatrakcyjniejsze i potrzebne propozycje, a wyniki ogłoszone zostaną 6 grudnia.
Fot. nadesłane
Opr. nim, 4 października 2024 r.