fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Europoseł Janusz Zemke odwiedził europejskie gimnazjum w Janikowie

6 kwietnia 2018 r. w ramach spotkań poselskich w Kujawsko-Pomorskiem, poseł Janusz Zemke odwiedził Gimnazjum w Janikowie (powiat inowrocławski), gdzie spotkał się z członkami klubu europejskiego.

Poseł już po raz trzeci gościł w tym Gimnazjum, doceniając aktywne funkcjonowanie klubu europejskiego i realizowane w szkole europejskie inicjatywy.

W spotkaniu z europosłem uczestniczyła grupa młodzieży z klas 2 i 3 wraz z dyrektorem Gimnazjum Markiem Szubargą oraz nauczycielami.

Uczniowie z klubu europejskiego, którego opiekunką jest nauczycielka Olga Pawnuk – przygotowali pokaz multimedialny i zaprezentowali dorobek szkoły w realizacji programów europejskich. Ich koordynatorem jest nauczycielka Gimnazjum Mariola Piasecka.

Na podkreślenie zasługują inicjatywy międzynarodowe i wymiana kontaktów młodzieży i kadry pedagogicznej. Dotąd zrealizowano aż 15 projektów, na które uzyskano dofinansowanie w wysokości ponad 261 tys. euro. Odbyło się 205 różnorodnych wyjazdów uczniów i nauczycieli, które były dofinansowane z funduszy europejskich. Czterokrotnie uczniowie byli z wizytą w Hiszpanii, trzy razy we Francji oraz w Niemczech, Słowacji i na Litwie. Utrzymują kontakty z dwiema szkołami w Turcji oraz na Słowacji i w Rumunii. Partnerskimi szkołami Gimnazjum są: CEIP Santa Rita (Hiszpania); Scoala Gimnaziala nr 2 Resita (Rumunia); Martin-Luther-Gymnasium Frankenberg (Niemcy). W ramach programów wymiany uczniowie z Janikowa byli w m.in. w Chorwacji i Rumunii.

Janusz ZemkeJanusz ZemkeJanusz ZemkeJanusz Zemke

Z powodzeniem realizowany jest projekt unijny „Odkrywam, zdobywam - bogaty w wiedzę wyruszę w szeroki świat”. Szczególną uwagę przykłada się do zadania „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

Obecnie w ramach Erasmusa+ jest realizowany projekt międzynarodowy: "Just read! Po prostu czytaj!". Gimnazjum w Janikowie jest koordynatorem całego przedsięwzięcia. Potrwa ono dwa lata i obejmuje liczne międzynarodowe spotkania, w których weźmie udział 28 uczniów i 7 nauczycieli janikowskiego Gimnazjum.

Szereg szczegółowych zadań wykonywanych przez uczniów w ramach projektów unijnych związanych jest z osiąganiem takich celów, jak: rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się w języku ojczystym i obcym, propagowanie czytelnictwa jako uniwersalnej formy zdobywania wiedzy o świecie i spędzania czasu, zdobywanie wiedzy o kulturze i literaturze innych narodów.

Poseł Janusz Zemke z uznaniem odniósł się do osiągnięć młodzieży. Zauważył także, że przed akcesją Polski do Unii Europejskiej klubów europejskich w szkołach było znacznie więcej, dlatego docenia, że klub w Gimnazjum w Janikowie nadal aktywnie działa.

J. Zemke przypomniał jak ważną decyzją było przyjęcie Polski do rodziny państw europejskiej wspólnoty, umożliwienie zakorzenienia się w zachodniej cywilizacji i podjęcie procesu wyrównywania szans rozwojowych. Był to historyczny moment, a Polska stała się przez kolejne lata głównym beneficjentem podziału unijnych funduszy, z których unowocześniono infrastrukturę komunalną, wybudowano wiele tysięcy kilometrów nowych dróg, wzniesiono obiekty kultury.

Polacy uzyskali możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie, kształcenia się i podejmowania pracy w krajach unijnych.

J. Zemke opowiedział także młodzieży jak wygląda dzień pracy europosła, jak funkcjonuje Parlament Europejski, gdzie są jego siedziby, ile działa frakcji politycznych.

Mówiąc o dniu dzisiejszym Unii Europejskiej, poseł J. Zemke zwrócił uwagę na problemy, jakie rozwiązywane są na naszym kontynencie. Należy do nich migracja ludności, napływające masy uchodźców, zjawiska terroryzmu i większe problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa w krajach Unii. Nowym zjawiskiem jest też Brexit, czyli negocjowanie warunków wyjścia z grona państw europejskich Wielkiej Brytanii. Będzie to niosło szereg negatywnych konsekwencji dla obu stron.

Unia Europejska będzie musiała skorygować swój budżet, do którego nie będzie już wpłacana znacząca składka Wielkiej Brytanii (która stanowi ok. 12 proc.). Rozwiązania wymagać będzie dostep do wolnego rynku, uregulowanie kwestii ruchu granicznego i opłacania cła. Oddzielnym problemem jest sytuacja prawna Polaków pracujących i mieszkających na Wyspach.

itn

Fot. Irek Nitkiewicz

Janikowo, 6 kwietnia 2018 r.

Źródło: www.janusz-zemke.pl

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem