„Fundusz Sprawiedliwości” został utworzony na podstawie art. 43 ustawy Kodeks Karny Wykonawczy z dnia 6 czerwca 1997 r. Podlega ministerstwu Zbigniewa Ziobry i co roku dysponuje kilkuset milionami złotych. Pieniądze te poprzez wyspecjalizowane organizacje pozarządowe, z założenia wspierać winny ofiary przestępstw.
W 2017 r. resort dokonał zmiany w sformułowaniu celowości funkcjonowania Funduszu, określając je jako wspieranie działań w jakikolwiek sposób zapobiegających przestępczości.
Jak informuje Onet.pl – nawet 50 mln zł trafić może do fundacji byłego egzorcysty, który w tym roku wygrał konkurs Ministerstwa Sprawiedliwości na rozdysponowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Kontrola NIK z 2019 r. wskazała, że aż 86 proc. środków z Funduszu Sprawiedliwości zostało wydatkowanych w "sposób niecelowy i niegospodarny".
Przykłady gospodarowania Funduszem opisała Rzeczpospolita.
Posłowie Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica skierowali interpelację nr 8665 z 8 lipca 2020 r. do Ministra Sprawiedliwości – w sprawie efektywności pomocy udzielanej z Funduszu pokrzywdzonym mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego.
Interpelację podpisało 12 posłów Lewicy, w tym czworo parlamentarzystów kujawsko-pomorskich: Krzysztof Gawkowski, Robert Kwiatkowski, Joanna Scheuring-Wielgus, Jan Szopiński:
Opr. Nina Michalak, 10 lipca 2020 r.